145 auksavabalio lervos – naujuose namuose Liepijų miške!
- Lietuvos gamtos fondas
- 06-26
- 2 min. skaitymo
Atnaujinta: prieš 1 dieną
LIFE Osmo Baltic projektas įgauna pagreitį – birželio pabaigoje net 145 niūriaspalvio auksavabalio (Osmoderma barnabita) lervos, išaugintos Lietuvos zoologijos sode, perkeltos į specialius inkilus Liepijų miške, Žemaitijos nacionaliniame parke.

Šie „daugiabučiai“ – tai dirbtinės buveinės, atkuriamos brandžiuose lapuočiuose ir pripildytos pūvančios ąžuolų medienos, lapų ir drožlių. Tikimės, kad šios sąlygos padės lervoms saugiai toliau vystytis ir taps naujos, gyvybingos rūšies populiacijos pradžia.
Kodėl tai svarbu?
Niūriaspalvis auksavabalis – ne tik nykstanti, bet ir miškams labai svarbi rūšis. Jis skaido trūnijančią medieną, prisideda prie dirvožemio formavimosi ir palaiko ekosistemų pusiausvyrą. Jo buvimas rodo sveiką, gyvybingą miško struktūrą. Ši veisimo programa – svarbi LIFE Osmo Baltic projekto dalis.
„Jei nyksta auksavabalis, tai ženklas, kad nyksta visa senojo miško ekosistema. Kodėl tai turėtų rūpėti miesto žmonėms? Net jei gyvename daugiabutyje, miesto šurmulyje, mūsų kasdienybė priklauso nuo natūralių procesų – vabzdžių apdulkintų augalų, švaraus oro, derlingo dirvožemio, stabilaus klimato. Todėl gamtos nykimas – ne tik gamtininkų, bet ir kiekvieno iš mūsų rūpestis.“
LIFE Osmo Baltic projekto vadovė G. Leipė.

Selemonas Paltanavičius: „Gamtosauga – ne apie vieną rūšį“
Veisimo programų svarbą akcentuoja ir žymus gamtininkas, straipsnių, knygų bei edukacijų autorius ir projekto LIFE Osmo Baltic ambasadorius Selemonas Paltanavičius:
„Ką reikia saugoti? Arba – ką saugoti pirmiausia? Tokia dilema neturėtų egzistuoti. Deja, praktika rodo, kad saugodami rūšis, mes dažnai nesaugome jų buveinių. Leidome sunykti biotopams – seniems miškams, natūralioms pievoms, šlapynėms, net smėlynams. Taip kartojame tas pačias klaidas, kurias padarė Vakarų Europa. Gamtosaugos sėkmė reikalauja matyti visumą – ne tik vieną vabalą, bet visą gyvybės ratą, kuris kartais prasideda trūnijančioje medienoje, o tęsiasi iki mūsų pačių.“
Nenuleidžiame rankų ir judame pirmyn!
Pilna straipsnio publikacija: Gamtosaugos projektas įgauna pagreitį: viltis išsaugoti niūriaspalvius – gyva!