Karpatai, vabalai ir bendrystė: ką parsivežėme iš LIFE ROsalia vizito Rumunijoje?
- Lietuvos gamtos fondas
- 2024-10-08
- 2 min. skaitymo
Praėjusią savaitę LIFE Osmo Baltic komanda kartu su projekto partneriais lankėsi rytiniuose Rumunijos Karpatų kalnuose – Putna-Vrancea gamtos parke, kur įgyvendinamas LIFE ROsalia projektas. Jau puspenktų metų vykstantis projektas artėja prie finišo, todėl tai buvo puiki proga mokytis iš sukauptos patirties ir pasisemti įkvėpimo mūsų veikloms Lietuvoje ir Latvijoje.

Kas bendro tarp LIFE Osmo Baltic ir LIFE ROsalia?
Abu projektai siekia apsaugoti saproksilinių – negyva mediena besimaitinančių – rūšių buveines ir mažinti jų fragmentaciją. Tarp LIFE ROsalia saugomų rūšių ir mums gerai pažįstamas niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma eremita), kurio apsauga yra ir vienas iš LIFE Osmo Baltic tikslų.
Tačiau kiekviena teritorija turi savitą problematiką ir iššūkius, todėl ypač vertinga buvo susipažinti su kolegų taikomais sprendimais. Mus sudomino: inovatyvūs metodai norint pasiekti ypač atokias projekto teritorijas, jaunesnių medžių veteranizavimas, siekiant užtikrinti pakankamą buveinių skaičių, feromonų naudojimas vabalų perviliojimui į jiems palankesnes teritorijas. Ar pritaikysime tai savo projekte? Bus matyti, tačiau be abejonės ši patirtis kviečia susimąstyti ir nauju kampu pažvelgti į mūsų galimybes.

Gamtoje nėra sienų. Tačiau yra dėsniai. Miškai, kuriuos saugo LIFE ROsalia komanda, pasakoja ne tik apie biologinę įvairovę, bet ir apie žmogaus atsakomybę. „Šiais laikais ypač lengvai galime pasiekti atokias miško vietoves ir iš esmės pakeisti jų natūralią struktūrą. Medienos pramonė fragmentuoja kraštovaizdį, naikina kertines buveines. Jei nesugebėsime apsaugoti svarbiausių teritorijų, ekologinės ir socialinės pasekmės gali būti skaudžios“, – teigia LIFE ROsalia.

Už šiltą priėmimą ir atvirą dalinimąsi nuoširdžiai dėkojame LIFE ROsalia komandai: Putna-Vrancea gamtos parko administracijai, Aplinkos apsaugos agentūrai (APM Vrancea), Bukarešto universitetui bei visiems specialistams, su kuriais turėjome galimybę pabendrauti.
Iš Rumunijos parsivežėme ne tik unikalių žinių bagažą, bet ir Karpatų kalnų vėjo prisiminimus, avių varpelių garsus ir bendrystės jausmą – kad savo kelyje nesame vieni.
Mulțumesc, LIFE ROsalia!
Rekomenduojame pasižiūrėti rumunų sukurtą dokumentinį filmą apie Karpatų miškus, jų gyventojus ir juos tyrinėjančius mokslininkus: Conservation of saproxilic beetles in the Carpathians