Baltijos jūros ungurio atkūrimas (BALTEEL-RECO)
Projektas skirtas stiprinti Baltijos jūros regiono specialistų ir NVO bendradarbiavimą bei advokatavimą, siekiant ungurių populiacijos atkūrimo ir efektyvesnio valdymo nacionaliniu ir ES lygmenimis.
Projekto trukmė
2019 09 01 iki 2022 12 31 (dėl Covid-19 projektas pratęstas iki 2023 05 31)
Biudžetas
8000 €
Veiklos sritis
Žuvų apsauga – naikinimas ir žvejyba neturėtų būti sinonimai.
Projekto tikslai
1. Sustiprinti ir apjungti Baltijos jūros regiono specialistų ir nevyriausybinių organizacijų pajėgumus siekiant ungurio populiacijos atkūrimo ir sustiprinti advokatavimą ir komunikaciją siekiant įdiegti efektyvesnius ungurio populiacijos valdymo būdus nacionaliniame ir ES lygmenyse.
2. Peržiūrėti ungurio veisimo būdus, paneigti vyraujantį mitą apie tai, kad pagrindinė ungurio apsaugos priemonė gali būti telkinių įžuvinimas „stikliniais“ unguriais, parengti ungurio atkūrimo planą.
3. Peržiūrėti ir patobulinti nacionalinius ungurio atkūrimo planus Baltijos šalyse ir pasiūlyti į juos įtraukti daugiau aplinkai tvaresnių priemonių.
Projekto rezultatai
1. Išanalizuotas nacionalinis „Ungurio išteklių valdymo planas“ ir „Nacionalinė įžuvinimo programa“, parengta ataskaita ir ataskaitos rekomendacijos pristatytos visoms Lietuvos institucijoms, atsakingoms už ungurio išteklių naudojimo reglamentavimą ir išteklių atkūrimą.
2. Lietuvos duomenys apie ungurio išteklių valdymo plane numatytas priemones ir projekto partnerių – Fisheries Secretariat (Švedija), Estijos gamtos fondo ir Pasaules dabas fonds (Latvija) duomenys sudėti į vieną bendrą ataskaitą ir pagrindiniai faktai ir išvados pristatytos apvaliojo stalo seminaruose 2022 m. gegužės mėnesį Geteborge ir 2022 m. lapkričio mėnesį Stokholme.
3. Aplinkos ministerijai ir Žemės ūkio ministerijai 2022 m. buvo pateiktos ungurių išteklių atkūrimo plano ir nacionalinio įžuvinimo plano analizės pagrindinės išvados. Už žuvininkystės reguliavimą atsakingos Lietuvos institucijos buvo raginamos: 1) atsisakyti stiklinių ungurių perkėlimo ir naudojimo įžuvinimui, kaip neduodančio jokios apčiuopiamos naudos populiacijai, 2) atsisakyti mėgėjiškos ir komercinės ungurių žvejybos, 3) nustatyti pagrindinius ungurio migracijos kelius ir prioriteto tvarka juose atstatinėti buveines.
4. 2023 balandžio 4 d. Aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-99 pakeičiant Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisykles buvo uždrausta ungurių mėgėjiška žvejyba Kuršių mariose ir Baltijos jūroje.
5. Verslinės žvejybos vietų skaičius sumažintas nuo 45 iki 18 (60 %) 2023 m. sausio 27 d. Aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-35 Dėl ungurių verslinės žvejybos vietų vidaus vandenyse sąrašo patvirtinimo.
Finansavimo šaltinis
Švedijos institutas (www.si.se) įgyvendinant per Fisheries Secretariat (www.fishsec.org)
Partneriai
Daugiau informacijos
